Rotary Club of Santa Barbara Teacher Recognition Award

Sponsored by:

No Image

The Rotary Club of Santa Barbara honors outstanding Santa Barbara teachers each year. The teachers are recognized at a Rotary Club of Santa Barbara luncheon meeting and are given a certificate and check for the purpose of supporting their academic need of choice. Recognitions are made in partnership with the SBCEO Teachers Network, Rotary Club of Santa Barbara Chair, and school district personnel. More information about the Rotary Club of Santa Barbara, Teacher Recognition Award can be found HERE)

2016-17

Eric Nichoson, Santa Barbara High School (read more about Eric here).
Janina Ma, San Marcos High School (read more about Janina here).
Mallory Price, Adams Elementary School (read more about Mallory here).
Justina Weinbender, Goleta Valley Jr. High School

2015-16

Marco Silva, Peabody Charter School
Nicole Caiazza, La Cumbre JHS
James Bedard, La Cuesta HS
Julie Grimes, La Cumbre JHS SPED

2014-15

Maggie Light, Santa Barbara High School
Leslie MacDougallAlison Throop, Franklin Elementary School
April Van Wickle, Washington School
Marcia Merrifield, La Colina Jr. High School

2013-14

Kristin Corpuz, Harding University Partnership School
Alison Throop, Roosevelt Elementary School
Julie Kluss, Santa Barbara Junior High School

2012-13

Tricia Poelstra, Santa Barbara Community Academy
Amy McMillan, Goleta Valley JHS
Beth Fuste, Dos Pueblos HS
Arielle Curry, Monroe ES (Special Education)

2011-12

Graciela Rodriguez-Rubio, Adelante Charter School
Deborah Alexander, La Cumbre JHS
Carolyn Teraoka-Brady, San Marcos HS
Courtney Smith, San Marcos HS (Special Education)

2010-11

Deanna Marchiando, Cleveland ES
Deborah Reid, La Colina JHS
Nancy Stevens, La Cuesta HS
Tina Culver, Peabody Charter (Special Education)

2009-10

Joan Swanson, McKinley ES
Kathy Dubock, Santa Barbara JHS
Richard Johnston, Santa Barbara HS
Deborah Rankin, Monroe ES (Special Education)

2008-09

Nancy Revlin, Monte Vista ES
Sarah Sue Wadell, Goleta Valley JHS
Amir Abo Shaeer, Dos Pueblos HS
Rosalyn Lambert, Santa Barbara School District (Special Education)

2007-08

David Nelson, Vieja Valley ES
Josephine Moore, La Cumbre JHS
David Holmes, San Marcos HS
Margaret Holbrook, Goleta Valley JHS (Special Education)

2006-07

Pam Kinsley, Harding ES
Jose Marquez, La Colina JHS
Kelly Baeza, La Cuesta HS
Grace Wilson, Santa Barbara School District (Special Education)

2005-06

Stephanie Lee, Hope ES
Amy McMillan, Santa Barbara JHS
James Golden, Santa Barbara HS
Carolyn Appleton, Roosevelt ES (Special Education)

2004-05

Elizabeth Varni-Rivera, Open Alternative Elementary School
Julie Tabacchi-Grimes, La Cumbre JHS
Kelly Choi, Dos Pueblos HS
Donna Harris, Santa Barbara HS (Special Education)

2003-04

Wendy Kanter, Santa Barbara Charter School
Kristi Morris, Goleta Valley JHS
Lawrence Gamble, San Marcos HS
Deborah Alexander, La Colina JHS (Special Education)

2002-03

Maria Salas Franklin
Maryann Gray, La Colina JHS
Dr. Paul Cronshaw, La Cuesta HS
Judy Mc Dermott, Monroe ES (Special Education)

2001-02

Jackie Lapkin, Adams ES
Sandy Johnson, Santa Barbara JHS
Craig Moropoulous, Santa Barbara HS
Kathy Hanley, SBCEO (Special Education)
Patsy Lindsay, SBCEO (Special Education)

2000-01

Marsha Honnold, Washington ES
Jerry Chiu, La Cumbre MS

1999-00

William Sylvester, Roosevelt ES
Brad Penkala, Goleta Valley JHS
Eric Burrows, San Marcos HS

1998-99

Matt Carter, Peabody Charter ES
Ted Best, La Colina JHS
Dave McEachon, Santa Barbara HS

1997-98

Peppi Chiu, Monroe ES
Anne Carey, Santa Barbara JHS
Diana Thomas, La Cuesta HS

1996-97

Marilyn Nicolas, Harding ES
Frank Brownie, La Cumbre MS
Scott O’Leary, Dos Pueblos HS

1995-96

Viola Garcia, Franklin ES
Laurie Hankenson, Goleta Valley JHS
Bob Gray, San Marcos HS

1994-95

Tim Quiroz, Cleveland ES
Joseph Conway, La Colina JHS
Isaac Jenkins, Santa Barbara HS

1993-94

CarolAnn Phillips, Franklin ES
Gloria Sanchez, Santa Barbara JHS
Rick Mohun, La Cuesta HS

1992-93

Cissy Mitchell, Adams ES
Erv Birzer, La Cumbre MS
Ken Larson, Dos Pueblos HS

1991-92

Carol LeGassick, Roosevelt ES
Bill Straka, Washington ES
Jack Phreaner, San Marcos HS

1990-91

Linda Martin Bilyeu, Monroe ES
Geraldine Thompson, Peabody Charter School
John Richards, Santa Barbara HS

1989-90

Loyda Marquez, Harding ES
Will Winn, Goleta Valley JHS
Audie Love, Dos Pueblos HS

1988-89

Shirley Wright, Franklin ES
Dave Thoreson, La Colina JHS
Pete Relis, La Cuesta HS

1987-88

Shirley Toeppner, Cleveland ES
Lloyd Palmer, Santa Barbara JHS
Tom Stanton, San Marcos HS

1986-87

Sela Viscarra, Adams ES
Annabelle Davis, La Cumbre MS
Robert Helms, Santa Barbara HS